Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 13:35

ПО ПОЛИТИЧКО-МОДНОТО ИНТЕРВЈУ НА КЕЛИЕН КОНВЕЈ ОД БЕЛАТА КУЌА

Да се казни советничката на Трамп оти рекламираше чевли од Иванка

САД - Канцеларијата за етика на американската Влада (ОГЕ) побара санкции за Келиен Конвеј, висока советничка на претседателот на САД Доналд Трамп, бидејќи ги прекршила прописите, повикувајќи ги граѓаните да ги купуваат производите на ќерката на шефот на државата, Иванка Трамп.

- Станува збор за јасно кршење на забраната за користење на позицијата, оцени ОГЕ и ја повика Владата да "разгледа дисциплински мерки против Конвеј", се наведува во писмото.
Сојузничките етички прописи им забрануваат на вработените во Владата да ја користат својата позиција за рекламирање производи на свои пријатели.
Келиен Конвеј во интервју за емисијата "Мит д прес" на телевизиската куќа Ен-Би-Си го создаде изразот "алтернативни факти".
Водителот Чак Толд ја притисна околу контроверзниот прв настап на претседателскиот портпарол Шон Спајсер, кој изјави дека инаугурацијата на Трамп беше најпосетената на сите времиња, а таа одовори: "Вие велите дека тоа е лага. А тие дадоа, Шон Спајсер, нашиот портпарол, изнесе алтернативен факт". На овој начин настана сега познатиот израз "алтернативни факти".Во интервју за телевизијата Фокс од Белата куќа Конвеј со повикот до Американците да ги купуваат производите на Иванка Трамп одговори на одлуката на трговскиот ланец Нордстром да ја повлече линијата на облека на ќерката на Трамп.
- Купете нешто од производите на Иванка...јас денеска нешто ќе купам, рече Конвеј во интервјуто за Фокс Њуз од Белата куќа.
- Тука ќе дадам бесплатна реклама: Купете денеска нешто сите, рече таа само еден ден откако претседателот го критикуваше Нордстром, кој како причина за ваквата одлука го наведе падот на продажбата.


Кој седи зад масата на претседателот?

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп објави фотографија на на социјалните мрежи на која таа седи покрај претседателската маса во Овалната соба, додека покрај неа стои Доналд Трамп и премиерот на Канада Џастин Трудо, што предизвика бурни реакции на нејзините следбеници, видни политичари и воопшто кај јавноста.
Иванка Трамп фотографијата ја постави на Твитер, Инстаграм и Фејсбуск со порака: "Убав разговор со двајца светски лидери за тоа колку е важно жената да има место на масата".
Освен многу убави зборови од следбениците на Трамп, Иванка која нема официјална функција во Белата куќа доби и голем број критики и коментари дека не го заслужува правото да седи зад масата на претседателот.


Текстот е прочитан 3350 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter