Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.04.2017, 09:20

Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел

Во своето прво интервју по излегувањето од затворот на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, поранешниот претседател на Република Српска, 87-годишната Билјана Плавшиќ, раскажа потресни работи за однесувањето во апсењето на поранешниот српски лидер Слободан Милошевиќ.

“Може ли да замислите. Милошевиќ ја газеше и шутираше Библијата во ќелијата во Хаг. Еден ден минувајќи покрај неговата соба го прашав чистачот каква е таа книгата на подот, а тој ми рече: Библијата”, раскажува Плавшиќ пред “Њусвик”. Таа открива како шефот на Српската радикална партија Воислав Шешељ добивал пари од Милошевич за да го критикува. “Ова нешто ми го  кажа самиот Милошевиќ”, нагласува Плавшиќ. Во Широкото  интервју таа го опишува поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, како  кукавички човек кого некогаш го сретнала во животот. “Радован Караџиќ е невидена кукавица. Не сум сретнала поподол  човек од него, а во исто време да е толку голем шкопен петел”, вели таа. Билјана Плавшиќ раскажува и за преголема изјави на Караџиќ по адреса на босанските Срби.

“Караџиќ сакаше да му раскажуваме само убави работи. Кога му зборував за страдањата на народот, тој ми велеше:  Сум ебалл мајка на народот … Тој често доаѓаше во Белград, за да игра комар, уживаше во коцкање. За една ноќ губеше по 50 000 марки, а во исто време во Пале имаше пример 38 некролози.

Билјана Плавшиќ тврди дека “не знаела што се случува за време на војната, бидејќи таа била одговорна за хуманитарната дејност, а Караџиќ криел какви одлуки се донесуваат”. Плавшиќ вели дека не “знаела и кој е Жељко Ражњатовиќ-Аркан, еден од најпознатите воени злосторници.

Локално.мк  потсетува дека Билјана Плавшиќ ја призна вината и постигна договор со Трибуналот во Хаг. Таа беше осудена на 11 години затвор, но одлежа само 8 и беше пуштена на слобода во 2009 година.

Радован Караџиќ и Ратко Младиќ во моментов се наоѓаат во затвор на Хашкиот трибунал. Двајцата ги извршија најсуровите воени злосторства по Втората светска војна во Европа, вклучувајќи и геноцид за време на агресијата против Босна и Херцеговина, во периодот 1991-1995 година.


Текстот е прочитан 2106 пати.
#
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз
Бил Гејтс: Може да се случи биотерористички напад со 30 милиони жртви

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter