Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.01.2017, 14:17

Време е за готвење

Волшебни стапчиња

Потребно:

500 г лиснато тесто
1 јајце
1/2 лажичка зачинал
60 г рендан пармезан
2 лажици семки од тиква

Приготвување: одмрзнатото лиснато тесто расучете го во кора дебела околу 0,5 см. Изматете го јајцето и во него додадете го зачиналот, па со половина количество премачкајте ја кората од тестото. Посипете ја со половина количество од ренданиот пармезан и исечканите семки од тиква. Со остар нож исечете стапчиња широки 2 см и долги околу 10 см и спирално завиткајте ги. Стапчињата редете ги во тавче посипано со брашно. Истата постапка повторете ја и со остатокот од тестото. Стапчињата печете ги околу 15 минути во рерна загреана на 210 степени.


Текстот е прочитан 3727 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter