Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 13:35

ВАНДАЛСКИ ЧИН ВРЗ СПОМЕНОТ НА АРГЕНТИНСКИОТ ФУДБАЛЕР

Искршена статуата на Меси во Буенос Аирес

Статуата на Лео Меси во Буенос Аирес стана жртва на вандали кои ја искршија на два дела оставајќи ги само нозете и топката.

Бронзениот споменик на ѕвездата на Барселона остана без главата, телото и рамењата кои се тотално уништени.
Добра вест е што општината во Буенос Аирес се ангажираше во случајот и вети дека во најскоро време статуата ќе биде реставрирана.
Уметничкото дел;о беше поставено минатото лето во рамките на кампањата која го повикуваше најдобриот фудбалер на Аргентина да се врати во националниот тим. Лео Меси се откажа од репрезентативниот дрес после загубеното финале на Копа Америка во Чиле.
Во паркот "Костанера Сур" статуата на Меси им прави друштво на уште неколку уметнички творби кои величат аргентински легенди како бившиот пилот во Формула 1, Хуан Мануел Фанџо, кошаркарот Емануел Џинобили и тенисерката Габриела Сабатини.


Текстот е прочитан 415 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter