Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 11:58

300.000 Романци на протестите против намалувањето на казната за корупција, 12 повредени, 79 приведени (Фото)

Најмалку 12 лица се повредени (8 жандарми и 4 демонстранти), а 79 се приведени во судир на демонстрантите и припадници на силите за безбедност за време на протестите во Букурешт и другите романски градови, кои се најмасовни од падот на комунизмот во 1989 година.

Протестите се одржани синоќа, поради декретот, кој го донесе Владата по итна постапка, со кој се намалува казната за корупција, со што голем број политичари може да бидат поштедени од кривично гонење.

Романската агенција Аџерпрес јави дека 79 лица се приведени на сослушувањето по судирите на плоштадот во Букурешт. Најмалку 12 лица се повредни, 4 демонстранти и осум полициски жандарми.

Се проценува дека на улиците ширум Романија излегле меѓу 200 илјади и 300 илјади луѓе, кои извикувае „Крадци“ и „Оставка“.

Во Букурешт избија судири, кога една група демонстранти почнаа да фрлаат со шишиња, петарди и камења кон припадниците на силите за безбедност, кои одговориле со солзавец.

Романската полиција апелираше на смиреност и побара од демонстрантите, кои мирно протестираат да се дистанцираат од групата која е насилна кон полицајците.

Според проценките на полицијата во Букурешт се собрале повее од сто илјади демонстранти. Тие повикуваа за оставка на социјалдемократската Влада, која е на власт помалку од еден месец. Протести се одржаа и во Клуж, Сибију, Темишвар и Јаши.

Протестите избија веднаш по објавувањето на вонредниот декрет, кој на голем број политичари може да им овозможи да избегнат кривично гонење.

Министерот за правда Флорин Јордаке го оправда декретот, кој го заобиколи Парламентот и ќе стапи во силе речиси автоматски.

Во јануари Владата на премиерот Сорин Гринденау објави итни декрети, што предизвика гнев ширум земјата и критики на романскиот претседател на десниот центар Клаус Јоханис, кој е избран во 2014 година врз основа на програмата за борба против корупцијата.

- Ова е тажен ден за владеењето на правото, со кој противниците на правдата и борбата против корупцијата извршија тежок удар, изјави пред два дена шефот на романската држава.

Јоханис дури учествуваше во првите демонстрации против законските измени.

Романија е една од европските држави со највисок степен на корупција во државната администрација и во многу области на јавниот живот. Обвиниелите наведоа дека постојат околу две илјади случаи на злоупотреба на власта со вкупна штета од милијарда евда нанесена изминатите три години.

Премиерот Гринденау бараше донесување итни уредби, со кои на Владата ќе и се овозможи да помилува затвореници, со цел да помогне затворите да не бидат пренатрупани.


Текстот е прочитан 1356 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter