Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.02.2017, 13:40

ОТАКО 300.000 РОМАНЦИ ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ ПРОТИВ НАМАЛУВАЊЕТО НА КАЗНАТА ЗА КОРУПЦИЈА

Министерот за бизнис даде оставка, приведени 79 луѓе

РОМАНИЈА, 3 февруари - Романскиот министер за бизнис Флорин Ѓијану вети дека ќе даде оставка по најмасовните протести по падот на комунизмот во земјата.

Во време на продлабочување на политичката криза министерот рече дека не може да продолжи да го поддржува ставот на владата, откако повеќе од 300.000 луѓе излегоа на улиците ширум земјата. Најмалку 150.000 завчеравечер протестираа на температури под нулата пред владината зграда во Букурешт.
"Не сакам да морам да им кажам на моите деца дека сум бил кукавица и дека сум се согласил на нешто во што не верувам", напиша Ѓијану на неговиот профил на Фејсбук.
Романската полиција по насилните протести на Плоштадот на победата во Букурешт, прексиноќа на сослушување привела 79 лица, пренесе "Аѓерпрес", повикувајќи се на полициски извори. Министерката за внатрешни работи Кармен Дан вчера соопшти дека на приведените им биле покренати обвиненија за напад врз лица на должност и за нарушување на јвниот ред и мир. Имало и еден случај на поседување наркотици. Министерката, исто така, соопшти дека се изречени и пет парични казни.



Во прексиноќешниот протест повредени се осум полицајци, а тројца од нив биле однесени во болница. Четворица демонстранти, исто така, биле повредени, од кои двајца биле однесени во болница, но за ниту еден од нив немало потреба од стационарно лекување. Министерката Дан потврди дека тројца од приведените се членови на фудбалска навивачка група.
Во врска со размената на оперативни информации меѓу Романската служба за разузнавање и МВР, Дан изјави дека не добила информации за евентуални намерни провокации за време на протестот. Таа рече дека за време на протестите, државниот секретар Виорел Штефу и началникот на полицијата Богдан Деспеску добиле СМС пораки од офицер од разузнавањето дека е можно на протестот да присуствуваат некои лица и активисти кои постојано учествуваат во вакви протести, како и некои членови на навивачки групи. Според неа, податоците од СМС пораките не сигнализирале ризик за нарушување на јавниот ред и намери за провокации.


Текстот е прочитан 469 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter