Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 14:26

ТРАМП ГО ОБЈАВИ БУЏЕТОТ ЗА 2017

Големи кратења за нов правец на Америка

САД, 17 март - Белата куќа го претстави како што го нарече буџетот "Прво Америка" за федералната влада.

Предлогот на претседателот Трамп значи кратење за многу владини програми, меѓу кои и американската помош за странство, како и во Агенцијата одговорна за спроведување на регулативите за животната заштита.
Предвидените кратења во Стејт департментот изнесуваат 28 отсто.
Ако биде усвоен, тоа ќе значи целосно различен политички правец за САД под водство на новиот републикански претседател.
"Нема сомневање дека станува збор за моќен буџет. Тоа може да го очекуваат нашите пријатели, но и непријатели. Претседателот сакаше да се фокусираме на ваков буџет и мислам дека завршивме добра работа", изјави Мик Мулвани, директор од Канцеларијата за менаџмент и буџет во Белата куќа.

Јас сум жртва на медиумска кампања

Доналд Трамп смета дека е жртва на најмоќната кампања за дискредитирање од страна на американските медуми во историјата.
- Зборувам за исфабрикувани вести, кои се во огромен број. Медиумите мошне добро знаат што зборувам и што имам предвид, , изјави Трамп во интервју за "Фокс њуз" и како примери ги посочи весниците "Њујорк тајмс" и "Вашингтон пост" и телевизиите Си-Би-Ес, Ен-Би-Си и Си-Ен-Ен.


Текстот е прочитан 1278 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter