Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 13:13

Време е за готвење

Ванилин куп

Потребно:

1 ќесичка пудинг од ванила
200 мл слатка павлака
400 мл млеко
3 лажици шеќер
100 г исцедени кајсии од компот
1 ванилин шеќер
3 лажици пржени и исечкани лешници

Приготвување: измешајте го млекото и слатката павлака, па ставете ги да се варат. Прашокот за пудинг измешајте го со шеќерот и две-три лажици ладно млеко. Вареното млеко заедно со павлаката извадете го од ринглата, додадете го постојано мешајќи прашокот за пудинг и сето тоа варете го една-две минути. Пред крај на варењето, во пудингот измешајте ги пржените и сечканите лешници. Половинките од кајсиите распоредете ги на дното од чашите, а врз нив прелијте го пудингот. Откако пудингот ќе се излади, украсете го со изматена слатка павлака или со шлаг.


Текстот е прочитан 3525 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter