Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.04.2017, 11:37

ИД уби 50 цивили во Мосул

Терористите на Исламска држава во Мосул убија најмалку 50 луѓе кои се обиделе да пребегнат кај ирачката армија, објави локалниот портал „Шафак њуз“ повикувајќи се на очевидци.

Според порталот терористите ги убиле цивилите во областа Рас ел Џада и Мушахада во центарот на Мосул, откако тие се обидела да побегнат.

Ирачката армија од февруари презеде офанзива во западниот дел на Мосул, кој е под контрола на ИД, додека источниот дел на градот е целосно ослободен.

ИД ги користи цивилите во Мосул како жив штит, а со убивање на заробените бегалци се обидува да ги заплаши останатите жители. Според податоци на Обединети нации, во зоните на воените операции има најмалку 400.000 луѓе.


Текстот е прочитан 822 пати.
#
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз
Бил Гејтс: Може да се случи биотерористички напад со 30 милиони жртви

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter