Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 13:49

Новата книга на Мураками излегува на 24 февруари

ЈАПОНИЈА - Новата книга на Харуки Мураками има наслов, но содржината се чува во тајност.

"Убиството на еден витешки командант" ќе излезе во продажба во Јапонија на 24 февруари, рече издавачката куќа "Шинчоша". Уште не се знае кога ќе биде достапна во странство.
"Шинчоша" соопшти дека книгата ќе биде во два дела, со поднаслови "Нови идеи" и "Подвижна метафора".
Двата езотерични наслова најавуваат контраст од претходните дела на славниот писател на бестселери.
"Насловите можеби ви одаваат впечаток дека се работи за нешто поразлично од досегашните дела на Мураками, нели? Каква е содржината?", стои во соопштението на "Шинчоша".Издавачката куќа само додаде дека повеќе детали ќе следат наскоро.
Мураками за книгата кажа само дека е чудна приказна.
Мураками (67) обично е повлечен од јавноста, но отворено зборуваше на теми како светскиот мир и нуклеарната енергија.
Почнал да пишува додека водел џез-бар во Токио, откако завршил факултет.
Романтичниот роман "Норвешка шума" од 1987 година е неговиот прв бестселер со кој се етаблираше како млада книжевна ѕвезда.
Последниот роман го објави во 2013 година, а една година подоцна и збирката раскази "Мажи без жени".


Текстот е прочитан 360 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Богојавление - Водици во Македонија (Фотогалерија)
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter