Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Скопје
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
"Имаме нов проект од Црвен крст за проширување на капацитетот за сместување на бездомни лица, однос...
Ќе се обновува Старата учителска школа
Владината служба за општи и заеднички работи го избра идејното архитектонско решение за изградба на...
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Општина Аеродром на тендер бара фирма која ќе го изгради системот за наводнување на паркот Нирнберг...
Скопје се чисти од новиот снег
Новите снежни врнежи во Скопје одново им донесоа работа на зимските служби. Екипите на Град Скопје,...
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Општина Гази Баба годинава ќе продолжи со санација на поплавените подрачја, ќе асфалтира улици, ќе ...
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Скопјани во петокот традиционално се собраа на традиционалната Мичуринска средба, која годинава се ...
Да се внимава на внатрешните инсталации
Испораката на топлинска енергија преку централниот систем се одвива нормално, без сериозни дефекти ...
Без парно, на помош ќебиња и греалки
Во услови на поларни температури, вчера половина Скопје остана без парно греење....
Голем дефект на мрежата, повеќе делови од Скопје без парно
„Поради дефект (губење на вода) во дел од толинската мрежа прекината е испораката на топлинска енер...
Хигиенски мерки во училиштата во Ѓорче
Општината и основните училишта во Ѓорче Петров го искористија зимскиот распуст за да се изврши дези...
Две нови возила за отпад во Илинден
Општина Илинден набави две нови специјални комунални возила за собирање и транспорт на цврст комуна...
Семафорот не работи, опасно преку улица
Семафорот на улицата "Ѓорче Петров", во непосредна близина на зградата на Општина Ѓорче Петров, веќ...
Преноќиште за бездомници во Центар
ЈП "Паркинзи на Општина Центар" и Општина Центар започнаа акција за згрижување на бездомните лица в...
Стотина семејства во Аеродром добија дрва
Општина Аеродром започна со распределбата на дрвата кои годинава, наместо за бадникови огнови, ги п...
Да се пријават возачите што немаат картички за продажба
Граѓаните задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози, за...
Приватниците четири месеци ќе го тестираат новиот систем за наплата
По истекот на четирите месеци, откако ќе ги согледаат сите проблеми, приватниците ќе бараат измени ...
Штедливи светилки за крстот во Ново Лисиче
Повеќе од две недели крстот во Ново Лисиче, сместен на крстосницата на булеварите "Трета македонска...
И годинава можност за вработување бездомници
Група бездомни лица, заинтересирани и мотивирани да бидат работно ангажирани, вчера имаа состанок с...
Јавниот превоз не поскапува
Се вози по цените кои лани ги утврди Советот на Скопје според кои превозот чини 35 денари...
Град Скопје и Карпош подготвени за снегот
Со 24 возила и 2.500 тони сол, Зимската служба на Град Скопје е подготвена да ги чисти булеварите и...
Дебармаалци со оро ја почнаа новата година
Дебармаалци, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа...
Огради за безбедно минување улица
За поголема безбедност на пешаците што ја преминуваат "Партизанска" кај Универзална сала, на средиш...
20 ученици го украсувале награденото школо "Никола Карев"
Ресторанот "Рагуза" е прогласен за најубаво украсен угостителски објект, а СУГС "Никола Карев" има ...
Од недела само електронски билети и во ЈСП и кај приватниците
Хартиениот билет купен кај возачот се укинува, а возачите во период од еден месец ќе продаваат непе...
Подароци за штитениците во центарот "Порака"
Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски, традиционално, ги посети штитениците во Це...
На пензионерите ќе им перат и ќе им готват по дома
Лицата над 64 години од Центар може да аплицираат за помош во перење, пеглање, плаќање сметки, купу...
Скопје за Божик со миленикот на светската класика Џулијан Рахлин
За годинешниот Божикен концерт на 7 јануари, Македонската филхармонија најавува вистински музички п...
Почесниот руски конзул во Македонија ќе гради Тениски спортски центар во општина Аеродром
Почесниот конзул на Руската Федерација во Република Македонија Сергеј Самсоненко, по терк на рускио...
Најдобриот полицаец е од Гази Баба, ама не е со врски
Трајановски се пошегува на доделувањето на наградите оти најдобриот полицаец го покрива реонот на А...
Детско игралиште со антиалергиска и антибактериска подлога
Општина Центар го уреди запуштеното зеленило меѓу зградите околу Зелен пазар, на потегот од булевар...
Проширување на топловодната мрежа и пониска цена на парното за намалување на загадувањето
Проширување на топловодната мрежа, субвенциии за печките за пелети и предлог за забрана за користењ...
Паркирањето на "Боемска 2" допрва ќе се запира
Свеченото пуштање во употреба на улицата "Боемска 2" во петокот не направи никаква разлика во однос...
Новогодишна забава на децата со Даунов синдром
Со песна и играње помина традиционалната средба на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жернов...
За Скопје, за Бадник до крај
Со бадниково гранче, нафора и со топла ракија, и годинава, пред Соборниот храм во Скопје ќе се прос...
И Дедо Мраз и Ноел Баба носат подароци
Учениците изработуваа новогодишни честитки, кои ќе ги продаваат на новогодишен базар следната недел...
Нови светлосни знаци на пешачките премини
Екипи од Град Скопје и од ЈП "Улици и патишта" поставуваат нови светлосни знаци на порталните столб...
Групите "Филм" и "Забрањено пушење" за Нова година на сквер "Јадран"
Општина Центар и годинава ја организира манифестацијата "Град во Градот 4", за дочек на Новата годи...
"Водовод" прво ќе извести, па ќе блокира сметки поради долгови
Од "Водовод и канализација" ги повикаа граѓаните што имаат долг за месеците од април до ноември 201...
За децата пакетчиња, за градоначалникот плакета
Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, вчера беше во новогодишна посета на СОС Детското село. ...
Град Скопје: Над 4 милиони евра за мерки против загадувањето на воздухот
Град Скопје како невистини ги оценува информациите дека многу малку мерки и активности се преземаат...
Изложба на желби на децата со попреченост
Желбите на дел од децата со пречки во развојот вчера беа изложени во Центарот за дизајн и иновации ...
Градот и со документ го отпиша езеро Треска
Отписот од евиденцијата го изгласа Советот на Скопје на последната седница...
Запечатено градилиштето на дивоградба на "Самоилова"
Неколкупати на објектот инспекторите оставале покана инвеститорот да дојде во Општина Центар, но ни...
Милион денари за светло во пештерата Врело-Матка
Пештерата Врело е уредена, но не е осветлена за да ја постигне комплетната функција како туристичка...
Дивиот паркинг стана паркче
Општина Центар го уреди запуштениот простор на улицата "Елисие Поповски" во Капиштец....
Линијата 28 до Македонско село, од пробна, станува редовна
Нови возни редови се направени на линиите 7, 17, 18а, 21Б, 28, 56, 56а, 65а, а корекција на одреден...
Сподели фотографија, добиј сликовница
На Фејсбук во тек е кампања за здрави читачки навики, чија цел е да ги поттикне родителите и остана...
Од мај матично и во Карпош
Изградбата на објектот во кој ќе има и матична служба е во завршна фаза, односно изведени се околу ...
50 денари еден час паркирање кај стадион
Паркирањето за жителите на општина Центар ќе биде бесплатно, а деловните субјекти кои гравитираат о...
Центар повторно ги чисти подземните гаражи од скапаници
Општинарите апелираат корисниците на гаражите да внимаваат што чуваат во нив и да пријават доколку ...
Да ја препуштиме архитектурата на архитектите
Радован Раѓеновиќ, годинашниот добитник на наградата за животно дело "Андреа Дамјанов" што ја додел...
„Лојал Грин“ и „Урбан лаб 1“ наградени на „Скопски автобуски хакатон“
Тимовите на „Лојал Грин“ во категоријата „Скопски автобуски хакатон“ и „Урбан лаб 1“ за „Паметна ав...
Три нови улици во Ѓорче Петров
Општина Ѓорче Петров заврши со изградба на три подулици 3, 4 и 5, кои гравитираат на улицата "Алекс...
Ќе се мотивираат граѓаните да споделуваат возило
В сабота во 10:30 часот, во Јавна соба ќе биде отворена манифестацијата "Скопски автобуски хакатон"...
Триаголници за безбедно минување на пешаците
На две локации на булеварот "Партизански одреди", Град Скопје изведува сообраќајни триаголници, на ...
На лето во нов Луна парк
Град Скопје догодина ќе располага со околу 80 милиони евра за реализација на зацртаните проекти во ...
"Андреја Дамјанов" за Радован Раѓеновиќ по 5 децении архитектура
Најпрестижната награда за архитектура кај нас "Андреа Дамјанов", Асоцијацијата на архитекти на Маке...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter