Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.02.2017, 10:24

Памела Гелер: Сорос поттикнува судир меѓу САД и Русија со потплатување политичари

Инцијативата за покренување на војна со информации против Русија има отпечатоци на Џорџ Сорос на себе, тврди американска новинарка Памела Гелер.

Гелер, која е и претседател на организацијата „Американ фридом дифенс“ вели дека Сорос сака да спречи приближување на Русија и САД.

Изгледа дека американските политичари продолжуваат со своите напори против државните органи на САД, а пред се, Русија.

Дејли бист објави дека се издвоени 160 милиони долари за организацијата „Глобал енгејџмент сентр“ (GEC) за водење на странски пропаганди, дополнителни 100 милиони ќе бидат потрошени за поддршка на „обејктивно руско новинарство, контирање на „лажни вест““ и истражување на поддршката за ефекти од информационото војување.

Памела Гелер истакнува дека глобалистичкиот естаблишмент на САД ги вложува сите напори да спречи потенцијален договор меѓу Вашингтон и Москва.

„Ова е можеби затоа што гледаат на Путин како сериозна закана на нивниот глобалистички интернационален програм“, истакнала таа.

Таа посочила дека рускиот претседател „помогнал Русија да ја врати својата национална гордост“. Таа рекла дека, ако истата работа се случи во Европа и САД, сите напори на глобални нивоа ќе бидат поништени.

„Ова настојување да се искоренат таканаречените лажни вести го финансира Џорџ Сорос“, истакнала Гелер и додала „јасно е дека Сорос сака да спречи зближување на САД и Русија и соработка во борба против тероризмот“.

Таа се сложила дека американскиот милијардер можел да стои зад неодамнешните протести против Трамп во САД.

Американскиот новинар и геополитички аналитичар Гилберт Мерсиер дели сличен став. Во своето неодамнешно интервју за Спутник, тој истакнал дека протестите против Трамп се професионално оркестрирани.

Тој смета дека Сорос и неговите либерални колеги имаат вмешно раце во движењата против Трамп.


Текстот е прочитан 910 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter