Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива Сакам да кажам
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.10.2013, 18:40

ПОГРЕБАНА ВДОВИЦАТА НА МАРШАЛОТ ТИТО

Бела чао за Јованка Броз

Илјадници поддржувачи, симпатизери и почитувачи присуствуваа на погребот на вдовицата на Маршалот Тито, Јованка Броз.

Јованка беше погребана со високи државни почести и со почесна стража на српската гарда во Куќата на цвеќето, каде е гробот на нејзиниот сопруг, Тито, што била и последна желба на Јованка.

Вдовицата на маршалот беше испратена со песната на италијанските комунисти Бела чао.

На погребот говореше премиерот на српската Влада, Ивица Дачиќ, кој рече дека треба да се признае дека е направена неправда и кон Јованка Броз и кон историјата.

Најголемиот дел од присутните на погребот и не можеа да дојдат до ковчегот на починатата поради големиот метеж, а и полицијата мораше да воспостави ред со кордони. Фото: Блиц


Текстот е прочитан 7171 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

САКАМ ДА КАЖАМ
Среќна сиромаштија
Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Ме отепа позитивна мисла...

ВидеоТаткото на детето работи како видео аниматор

ФотоВанеса Веракруз

ИЗЛОГ
15 мин
Пишува Лејла САБИТ - На фестивали. На промоции....
ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ
  
МАК СЦЕНАЛуда забава со диџеј Том Нови на Широк сокак
ШОУ БИЗЗабранет концертот на Мајли Сајрус во Доминиканската Република
 
ВИЦ НА ДЕНОТ

Некој слеп човек со куче-водич чекал на пешачки да премине улица, кога кучето му се измочало на ногата. Многу смирено слепиот човек од џебот извадил бисквит и му го подал на кучето.

Трпе, кој поминувал оттука, го видел тоа и му рекол на слепиот:

- Аман бе колку си фин, кучево те измоча, а ти него бисквит?

- Му ја лоцирам муцката!

 
ВРЕМЕ Е ЗА ГОТВЕЊЕПалента со пармезан
Site Meter