Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 17:57

ИЗЛОГ

Вино

Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно...

Скапо, евтино или наливно.
Црвено, бело, шприцер или бамбус.
Го пиете за радост, од очај, кога славите или кога тагувате.
Со познати, со непознати, намерно, случајно или спонтано.
Дома, на гости, во скап ресторан, во биртија, во винарница или на воздух.
Во тоалета и костум или во фармерки и јакна.
Виното зближува или разделува.
Ве прави пријатели или непријатели.
Ве опива или ви го продолжува животот.
Во еден момент избирате дали ќе бидете пијани или стари.
Дама и господин, или пијаници и лузери.
Не секој се разбира во добро вино ниту избира право друштво и вистинско место.
Ама дружењето со вино ви го прави животот поубав, се смеете на анегдоти, се навраќате во минатото, размислувате за сегашноста и не мислите на иднината.
Со виното се ужива моментот, сега и тука.
Не е битно дали утре ќе се разбудите мамурни или ќе сфатите дека не сте вљубени.
Животот е бесконечна здравица, а љубовен е секој ден.
Денес. Четврток.
Вистина е дека виното годи, баш како и вистината.
На здравје, Соња, и сите мои пријатели!

l.ѕаbit@vest.соm.mk


Текстот е прочитан 601 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter