Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 14:52

Нетанјаху ќе го убедува Путин да не пушта ирански војници во Сирија

ИЗРАЕЛ - На претстојната средба со Владимир Путин, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе се обиде да го убеди рускиот претседател да не дозволи постојано иранско воено присуство во Сирија.

"Иран се обидува воено да е присутен во Сирија, на копно и по море и постепено да отвори фронт на Голанската Висорамнина. В четврток во Москва пред Путин ќе го изложам цврстото спротиставување на Израел на таквата можност", изјави вчера кабинетот на Нетанјаху.
За време на Шестдневната војна во јуни 1967 година Израел зазема дел од Голанската Висорамнина што беше територија на Сирија, а во 1981 година присвои 1.200 километри квадратни од тој регион. Анексијата не е признаена од меѓународната заедница и таа територија се уште се смета за сириска. Околу 510 километри квадратни од Голанската Висорамнина се под контрола на Сирија.
Израелски официјални претставници постојано го критикуваат присуството на иранските војници и нивните сојузници од либанското движење Хезболах, во Сирија. Тие се борат на страната на режимот на Башар ал Асад.
Израел и Русија минатата година договорија координација за избегнување на судири меѓу израелски и руски авиони во сирискиот воздушен простор.


Текстот е прочитан 1061 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter