Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.02.2017, 13:22

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН

Северна Кореја веќе е реална закана

САД, 14 февруари (Си-Би-Ес) - САД, Јапонија и Јужна Кореја побараа итна седница на Советот за безбедност на ОН по соопштението од Северна Кореја дека успешно лансирала ракета со среден дострел, односно ја напреднала својата програма за вооружување, кршејќи ги резолуциите на ОН.

Северна Кореја го изведе лансирањето рано завчера, како прв тест на ветувањето на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го заостри односот кон изолираната земја која од лани зачестено тестира нуклеарни уреди и балистички ракети.
Севернокорејската државна новинска агенција КЦНА објави дека лидерот Ким Џонг-Ун лично го надгледувал тестирањето на "пукгуксонг 2", нов тип на стратегиско оружје што може да носи боева глава.
САД, Јапонија и Јужна Кореја веднаш побараа консултации во врска со тестирањето, а средбата се очекуваше да почне вчера попладне.
Јапонија рече дека можно е на средбата да се дискутира за понатамошни санкции против Пјонгјанг и ја повика Кина да преземе "конструктивна улога" во одговорот на најновото тестирање.


Текстот е прочитан 625 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter