Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 15:23

И ГЕРМАНСКАТА КАНЦЕЛАРКА СМЕТА ДЕКА ЕДИНСТВОТО НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА НЕ ЗНАЧИ И УНИФОРМИРАНОСТ

Меркел е за ЕУ во две брзини

Германската канцеларка Ангела Меркел е меѓу европските лидери кои не ја исклучуваат идејата за "Европска Унија во две брзини", што би значело дека во Унијата би можеле да функционираат различни нивоа на интеграција меѓу земјите членки.

Меркел за време на средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, шпанскиот премиер Маријано Рахој и италијанскиот премиер Паоло Џентилиони, изјавила дека некои земји членки треба да имаат храброст за да одат напред, доколку другите не сакаат да учествуваат во некои проекти.
- Европа со различни брзини е неопходна инаку веројатно ќе се најдеме заглавени. Ако Европа заглави и не се развива понатаму, тогаш овој процес може да влезе во опасност многу побрзо од што можете да замислите, изјави Меркел.
Според францускиот претседател Оланд, "единството не значи униформност", а за идејата за различно ниво на интеграција во ЕУ согласни се и Шпанија и Италија, чиј премиер Џентилиони се залага за поголемо единство кое дозволува различно ниво на интеграција.


Текстот е прочитан 1479 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter