Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 13:21

КУРАТОРКА ОД ЊУЈОРК СО ПРЕДАВАЊЕ ВО СКОПЈЕ

Преку МоМА за спомениците и за идентитетот

Вечерва, во клубот ГЕМ, во 19:30 часот, предавање ќе одржи Линеа Вест, кураторка и координаторка на програмата Си-меп на Музејот на модерна уметност (МоМА) во Њујорк.

Темата е "Национализми, споменици и идентитет на културата: наследства на модернизмите во современиот момент и начини на отпор".
Првиот дел од ова предавање се однесува на нејзиното истражување на национализмот и на постсоцијалистичките споменици низ призмата на историјата на уметноста. Според Вест, спомениците се користеле/користат за да се формира национален идентитет преку поправање на колективната меморија во долгорочна културна меморија.
Таа ги зема примерите како паркот Мементо во Будимпешта и, како што вели "програмското шоу 'Скопје 2014'", кои според неа, покажуваат како проектите, на различни начини, реагираат на модернистичките наследства и ја злоупотребуваат формата на споменик.
Вториот дел од ова предавање ќе разгледува како уметничките заедници во Њујорк и во Будимпешта се организирале во отпор кон десничарскиот авторитарен национализам со стратегии што ги истакнуваат граѓанските активност и протест.
Предавањето ќе биде одржано на англиски јазик и е дел од серијата настани што се поврзуваат со наградата "Денес", која се доделува секоја втора година на млад визуелен уметник до 35 години во Македонија, а ја доделува Центарот за современи уметности - Скопје, кој е соорганизатор на предавањето на Вест, заедно со ФРУ - Факултет за работи што не се учат од Битола/Скопје. (М.За.)


Текстот е прочитан 941 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter