Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 12:22

Бегајќи со автобус, се забил во музички оркестар

Возач на автобус, кој ја загубил контролата врз возилото, влетал во маса народ во градот Гонаив, на Хаити, при што прво усмртил еден пешак и повредил уште еден, а потоа, во обидот за бегство, се забил во локален музички оркестар и убил уште 38 лица, соопштија локалните медиуми.

Уште 13 лица се повредени во овој инцидент што се случил вчераутро околу 4 часот изутрина по локално време во овој северен град, во кој живеат околу 300 000 лица, а кој од престолнината Порт-о-Пренс е оддалечен околу 150 километри, пренесуваат француските медиуми.
"Свиревме и се забавувавме, а тогаш налета автобусот, газејќи ги луѓето", изјави Жан-Ренал Едуар, еден од повредените, кој веднаш бил префрлен во болница.
"Автобусот прво покосил двајца пешаци, при што едниот бил усмртен на самото место, додека вториот се здобил со повреди", наведува Мари-Алта Жан Баптист, началник на службата за цивилна заштина на Хаити.
Возачот на автобусот на приватната компанија "Блу скај", потоа се забил во три групи улични музичари, додека со голема брзина се обидувал да избега од местото на несреќата, оставајќи зад себе крв на сите страни.
Бројот на повредени првично изнесуваше 17, но четворица од нив подоцна починаа во болница, соопшти националната полиција во Гонаив.


Текстот е прочитан 316 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter