Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Македонија
Милошоски: Предметите што ги отвора Јанева со единствена цел - Заев да ја избегне кривичната одговорност
Случајот „Пуч“ не завршува со политичката одлука на Катица Јанева и порано или покасно Зоран Заев и...
„Стоп Операција Сорос“ ќе побара од САД ревизија за работата на УСАИД Македонија
„Стоп Операција Сорос“ ќе побара од Стејт департментот, Конгресот и Сенатот на САД да се изврши рев...
Македонија ќе работи на намалување на создавањето отпад
Ставање акцент на намалување на создавањето отпад е целта на новиот Закон за управување со отпадот ...
Вајгл предлага ЕУ да преземе нови иницијативи за решавање на сопорот за името со Грција
Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, ја претстави Предлог-резол...
Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада
Како партија го овластивме претседателот Никола Груевски да ги води разговорите за состав на новата...
Хјуман Рајтс Воч одбива да ги идентификува преговорите за името како напад врз најосновните права на Македонија
Покрај барањата од Македонското меѓународно движење за човекови права до Хјуман Рајтс Воч, која важ...
ВМРО-ДПМНЕ: Светот го виде вистинското лице на Сорос (Фото)
Сорос е поим за деструкција на планетарно ниво. Целиот свет го виде вистинското лице на таканаречен...
Македонците поттик за Србите и за Хрватите
Државите во регионот им нудат на своите граѓани субвенции за изградба на станови....
Турските студенти го напуштаат Штип
Над 200 студенти од Турција што се запишани на Универзитетот "Гоце Делчев" во Штип, почнаа масовно ...
Јанева и СЈО одлучија да одиграат пристрасно и политички
ВМРО-ДПМНЕ, реагирајќи повторно на одлуката на Специјалното јавно обвинителство да го повлече обвин...
Загреб се нуди да ги реши спорните прашања во регионот
Хрватскиот премиер оценува оти меѓународните претставници препознаваат дека хрватската политика е н...
Верници, а не веруваат во бог
Истражувањето покажува дека за Македонците многу поважна е православната припадност од тоа што прак...
Македонската храна скриено богатство, вели блогерката Лишаи Кауфер
Македонската храна е скриено богатство и заслужува поголемо внимание. Ова е насловот на блогот што ...
УХМР: Од утревечер, вторник и во среда повремени врнежи од снег
До крајот на денот утре времето ќе биде стабилно кон исток со сончеви периоди, а облачноста ќе се з...
Ѓорчев: Заев може да бега од правдата, но не може да избега
Зоран Заев може да бега од правдата, но не може да избега.? Благодарение на Бранко Црвенковски се с...
Реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Ѓорчев
СДСМ во писмената реакција на прес-конференцијата на Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ наведува дека пр...
Сe повеќе бебиња се раѓаат со малигни тумори
Проф. д-р Аспазија Софијанова е директор на Клиниката за детски болести, национален координатор за ...
Груевски за косовски „Експрес“: Мојот став за Албанците и улогата на Сорос во Македонија
Ова е прво интервју на најмоќниот политички лидер во Македонија, Никола Груевски, дадено за еден ал...
Одлуката на Јанева е потврда дека Заев е фатен во криминал
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја оцени како скандалозна последната одлука на Специјалното јавно о...
„Стоп операција Сорос“: Фондацијата на Сорос нема врска со граѓански сектор
Иницијативата „Стоп операција Сорос“ бара од Фондацијата Институт отворено општество Македонија да ...
Пријавување за бања и бесплатен викенд за пензионери
Од 20 јануари до 20-ти февруари 2017 година, сите корисници на пензија ќе можат да поднесат ба...
ФЗОМ: Зголемена потрошувачката и достапноста на лекови во 2016 година
Потрошувачката на лекови на рецепт на товар на Фондот за здравствено осигурување на Македонија прек...
Земјоделците бесплатно имаат на располагање 27 проекти за изградба на фарми и насади
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство подготви 27 стандардизирани проекти за и...
МНР бара корекција на именувањето на Република Македонија од државните органи на Србија
Министерството за надворешни работи на Република Македонија (МНР) по дипломатски пат побара итна ко...
Нова група словачки полицајци во зедничка патрола на границата со Грција
Нова група од 25 припадници на полицијата на Република Словачка ќе пристигнат во Македонија на 23-т...
ВМРО-ДПМНЕ: За секој сторен криминал Заев ќе биде казнет
Заев сака да не ја плати и казната за поразот на избори и да ја поднесе оставката која им ја вети н...
Европратениците бараат ЕУ итно да ги отсели бегалците од Македонија, Грција и Србија
Пратениците во Европскиот парламент ги повикаа Европската унија и националните власти на земјите-чл...
Милошоски: СЈО работи според потребите на СДСМ и стана беспредметна институција
Специјалното јавно обивнителство стана беспредметна институција по спасувањето од судска и кривична...
Петар Рупески четврти пат го извади крстот од осветените води на Охридското Езеро
Дваесет и седумгодишниот Петар Рупески од населбата Варош беше најсреќен меѓу неколкуте стотини вер...
Православните верници во Битола го одбележаа празникот Богојавление - Водици
Преспанско-пелагониската православна епрахија го одбележа празникот Богојавление - Водици кој споре...
Стефан Петровски го извади светиот крст од Крива Река во Крива Паланка
Дваесетгодишниот Стефан Петровски од кривопаланечкото село Мождивњак е среќникот кој го извади крст...
Виктор Петковски го фати Светиот крст Соборниот храм Свети Никола во Куманово
Виктор Петковски (22) го фати Светиот крст во базенот на Соборниот храм Свети Никола во Кумано...
Вељаноски: Катица Јанева донесе уште една срамна одлука за да го спаси Заев
„Катица Јанева донесе уште една срамна и безобразна одлука за да го спаси нејзиниот штитеник, Зоран...
Правиме модерна европска општина
За тоа како тече развојот на Македонска Каменица, реализираните проекти и планови за оваа година, в...
Укината ревакцината ди-те-пер
Ревакцината за болеста полио или детска парализа, место на седум, отсега децата ќе ја примаат на ше...
Величковски: НАТО потврди дека македонското присуство влијае на подобрување на состојбата во Авганистан
Присуството на претставници на Армијата на Република Македонија во Авганистан, преку мисијата „Одлу...
На Државната кардиохирурхија лани 388 операции
Државната кардиохирургија одлично се развива и одлично се етаблираше во општеството и меѓу граѓанит...
Министерството за финансии ја намали каматната стапка за државните хартии од вредност
Министерството за финансии на денешната аукција на државни хартии од вредност дополнително ја намал...
На продажба околу 11.000 станови, цените стабилни
Благ пад на цените на недвижностите пред се поради зголемената градежна активност, а значително нам...
Да се испита работата на фондацијата на Сорос во Македонија
Иницијативен одбор најави формирање на организација која ќе укажува и предупредува на активностите ...
Миноски: Над 35 отсто од македонскиот извоз се произведува во ТИРЗ
Над 35 отсто од македонскиот извоз се продуцира во технолошко индустриските зони, а третина од изво...
Царинската управа лани со 8,5 отсто повисоки приходи од 2015
Царинската управа на Република Македонија ја заврши 2016 година со вкупно остварени приходи од 72,9...
МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра
Почнуваат да се реализираат трите капитални инвестиции во водостопанството, вредни 90 милиони евра,...
Клиниката за токсикологија доби нови апарати
Голем број нови апарати се набавени и донесени на Клиниката за токсикологија, а најголем дел од нив...
УЈП: Годишна даночна пријава најдоцна до 15 март
Граѓаните кои во текот на минатата година оствариле дополнителни приходи најдоцна до 15 март имаат ...
ВМРО-ДПМНЕ: Не поминуваат лажните и нереални ветувања на СДСМ
Мерките што денеска ги промовира СДСМ за ВМРО-ДПМНЕ се само дел од Памфлетот кој партијата го нарек...
СДСМ: Пониски давачки, парите кај граѓаните
СДСМ ќе воведе фер даночен систем во кој, како што посочуваат од ...
Иванов: Неопходна е соработка на нашите безбедносни сили со Египет
Неопходна е соработка на македонските безбедносни сили со Египет, и нашите армиски сили, која досег...
Стопанска комора: Недоволно арбитражни постапки поради навика и незнаење
Навиката и незнаењето, односно недоволната информираност, се клучните причини поради кои во Македон...
Промовирани антологиите на светската поезија и на македонската литература за деца
Со промоција на последните два тома од "Антологијата на светската поезија" на македонски јазик и "А...
Неделава студено со врнежи од снег
Времето денес ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег со променлив интензитет, соопшт...
Масовно пукаат водоводните цевки во домовите
Александар Атанасов, директор на скопското ЈП "Водовод и канализација" вели дека во саботата нивни ...
Меѓуармиска соработка за учеството во мировните мисии
Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во Каиро имаше средба со претседателот на Арапската Републ...
Македонија ги зголеми превентивните мерки за птичји грип
Бугарија вчера уништи 130 илјади домашни птици од 55 живинарски фарми поради присуство на високо па...
Иванов-Ал Сиси: Односите меѓу Македонија и Египет во духот на меѓусебното разбирање и почитување
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во Каиро имаше средба со претседателот на Арапск...
ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ и Сорос се најголемите душмани на независното новинарство и граѓанските иницијативи
СДСМ и Сорос преку истурање грантови системски ги корумпираат новинарите и медиумите, создавајќи од...
Хојт Ји: Партиите да најдат начин да формираат влада
Сега е важно политичките партии да преговараат, да најдат начин да формираат коалициска влада. Мошн...
Розе стана пинк, развојот - девелопмент
Во секојдневниот изговор и пишување се користат толку многу англицизми, што практично невозможно е ...
Келнери во нови униформи за новите пратеници и новите министри
Келнери со нови униформи ќе ги служат министрите на новата Влада. Службата за општи и заеднички раб...
На Василица се разграбаа по лепчиња, а паричката ја најдоа утрото
Публиката се разграбаа по лепчињата со паричка, земајќи по повеќе парчиња наеднаш, ставајќи ги по џ...
Интервју со Анастасија Илиеска, директорка на УЈП: 99-процентната наплата на даноци се должи на довербата на граѓаните
Во јули годинава бевте назначена за директорка на институцијата, а од 2001 година сте вработена во ...
ВМРО-ДПМНЕ: Изјавите на Павлопулос се навредувачки и сите не` враќаат назад
Однесувањето на претседателот на Грција и давањето иритирачки, навредувачки и потценувачки пораки д...
Вевчански карневал: Сорос, Шарена револуција, косовски дипломи... (Фотогалерија)
Фото: Огнен Теофиловски...
Над 10 000 жени добиле вештачко оплодување на товар на државата
Четириесет и тригодишна скопјанка е 10 000-тата жена што добила ваучер за ин витро оплодување од Фо...
ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки
ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во е...
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме двојазичност и продолжување на мандатот на СЈО
ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска повтори и, како што се наведува во соопште...
Второто полугодие ќе почне на 23 јануари 2017
Првиот ден од второто полугодие на учебната 2016/2017 година наместо на 18-ти ќе биде на 23 јануари...
ЦК на ВМРО-ДПМНЕ му даде поддршка на Груевски за формирање влада
Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги прифати вчерашните заклучоци на Извршниот комитет и му даде це...
СДСМ: Ќе ја укинеме радиодифузната такса
СДСМ денеска преку соопштение најави дека ќе ја укине радиодифузната такса и оцени дека ова е една ...
ВМРО-ДПМНЕ: Идејата за укинување на радиодифузната такса е апсурдна
ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на СДСМ, кој најавува укинување на радиодифузната такса, оценува д...
ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски ја злоупотребува својата позиција и доверба
ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција денеска обвини дека градоначалникот на Центар Андреј Жерновски ја з...
Одбележана деветгодишнината од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце
Со полагање цвеќе на спомен-обележјата пред командата на Воздухопловната бригада (вбр) во касарната...
Детска клиника: Двете деца починаа од воспаление на мозокот како последица од грип
Двете деца на возраст од 3 и 4 години од Кичево и Гостивар кои починаа од грип на Клиниката за детс...
ВМРО-ДПМНЕ: Идејата за укинување на радиодифузната такса е апсурдна
ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на СДСМ, кој најавува укинување на радиодифузната такса, оценува д...
СДСМ: Ќе ја укинеме радиодифузната такса
СДСМ денеска преку соопштение најави дека ќе ја укине радиодифузната такса и оцени дека ова е една ...
Муцунски: СДСМ загуби, затоа Заев треба да си поднесе оставка
Поминаа 31 ден. Нема ниту траг од исполнувањето на јавното ветување на Зоран Заев дека ќе си поднес...
Починаа две деца од Кичево и Гостивар заболени од грип
Во текот на оваа недела регистрирани се два смртни случаи асоцирани со грип, информира Институтот з...
ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Груевски да почне разговори за состав на новата влада
Потребна е политичка стабилизација за продолжување на економскиот напредок, за што е неопходно сост...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос се едно исто
ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Фондацијата Сорос својата активност во земјата ја насочила на узурпирање на ...
На македонските аеродроми лани минале 1,8 милиони патници
Вкупно 1.794.376 патници во 2016 година патувале преку двата македонски аеродрома, „Александар Вели...
ЕЛЕМ: Грција го исклучи далноводот кон Македонија, снабдувањето со струја редовно
Снабдувањето со електрична енергија за тарифните потрошувачи - домаќинствата и помалите компании на...
РСБСП: Пешаците да не се движат со рацете во џеб и да носат соодветни обувки
Движете се по тротоарот секогаш кога е можно, а ако не е, користете го крајниот лев раб од коловозо...
Од петок дневните температури над нулата
Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изут...
ЕЛЕМ: Грција го исклучи далноводот кон Македонија, снабдувањето со струја редовно
Снабдувањето со електрична енергија за тарифните потрошувачи - домаќинствата и помалите компании на...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев е лоша историја
„Криминалната групација СДСМ, на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев, не престанува да ги п...
ИО на СДСМ: Македонија мора да добие Влада која ќе ги решава проблемите на граѓаните
Македонија мора да добие влада што ќе ги решава реалните проблеми на граѓаните, заклучи Извршниот о...
Али Ахмети: Во игра се четири опции - со ВМРО, со СДСМ, техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори
За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до...
Груевски размени идеи со коалициските партии
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера имаше средба со лидерите на коалиционите партии с...
Забрана за тешки товарни возила на патот Маврово - Дебар
На сите патишта низ Македонија вчера до доцна попладнето сообраќајот се одвиваше во зимски услови....
ЕЛЕМ: Потрошувачката на струја зголемена за 30%
Поради екстремно ниските температури, потрошувачката на електрична енергија е зголемена за 30 проце...
Поддршка од коалициските партнери за Груевски и формирање стабилна влада
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се сретна со лидерите на политичките партии од Коалициј...
Ноќно скијање за Василица во Маврово
Цените на билетите, во зависност дали се полудневни, дневни, неделни или месечни се исти како лани,...
Вајгл: Односите на Србија со соседите се тешко прифатливи, посебно изјавата на Дачиќ за Македонија
Пратениците во Европскиот парламент што се дел од Комитетот за надворешни работи (АФЕТ), синоќа, за...
Општина Центар: Боемска улица чини колку завесата во барокниот театар
„Креаторите на најкриминалниот проект „Скопје 2014? продолжуваат со негативната и приземна кампања ...
ВМРО-ДПМНЕ: Како фирмата Си Ен Џи Системс ги добива тендерите за гас во општина Струмица
ВМРО-ДПМНЕ прашува како фирма со само еден вработен, без никакви средства и без никаков имот редовн...
Четири нови електрични локомотиви за Македонски железници
Четири нови електрични локомотиви ќе добие Македонија од кинеската компанија ЦРРЦ Џуџоу. Договорот ...
ВМРО-ДПМНЕ: Новата боемска улица на Жерновски чини 710.000 евра
ВМРО-ДПМНЕ денеска реагира на работењето на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, за ...
По 80 години ќе се реконструира старата скопска градска болница
Со реконструкцијата на внатрешноста на старата градска болница „Свети Наум Охридски“ во која повеќе...
Јадеме кинески лук со хемикалии, а нашиот го извезуваме
Македонскиот пазар е преплавен со лук од Кина, а домашното производство, иако може да ги покрие год...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговара за криминалот со гас во Струмица
ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го обвини СДСМ и лидерот Зоран Заев за, како што беше речен...
Рударството очекува успешна година
Рударскиот сектор успешно ја заврши 2016 година и покрај сите предизвици, а слични се предвидувањат...
Иванов му го врачи мандатот за Влада на Груевски
Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на ...
Груевски: На Албанците нема да им помогне двојазичност во Делчево, туку 100 нови фабрики
Ќе се оби­дам да сос­та­вам вла­да, но не по се­ко­ја це­на. Ако се оди...
За Божик како на плажа
Понесени од ниските сибирски температури, група млади спортисти од Штип одлучиле од оваа година да ...
Македонците ги славеа Бадник и Божик
Во Соборниот храм "Св.Климент Охридски" во Скопје, по повод големиот празник Рождество Христово - Б...
Одморете се со диета, не со прегладнување
По празниците со богата трпеза со висококалорична храна и алкохол, лекарите советуваат луѓето да го...
НБРМ: Нафтата годинава околу 57 долари за барел
Народна банка не очекува растот на цената на нафтата да предизвика поголеми притисоци врз инфлација...
Затоплување в петок
Времето денеска ќе биде променливо облачно и многу студено, со сончеви периоди и со услови за прове...
Се расчистуваат патиштата во кумановско
Во општина Липково во моментов на терен работи тешка механизација, багер и сите патни правци кои се...
ЕЛЕМ: Електроенергетската состојба стабилна, се задоволуваат сите потреби на потрошувачите
Електроенергетската состојба е стабилна и граѓаните и целата индустрија што е на регулираниот пазар...
Ако не се жените, децата ќе растат со хамбургери
Поводот за разговорот со проф. д-р Владимир Какуринов, основач и извршен директор на Консалтинг и т...
Албанците во Македонија кажаа кои се нивните барања
ДУИ денеска соопшти дека претседателството на партијата во седиштето во Тетово ја усвоило заедничка...
Православните верници го чествуваат Божик
Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмов...
Воведени дополнителни мерки за следење на состојбата со грипот
Вкупно 15.800 лица заболени од грип заклучно со минатиот петок побарале помош во здравствените уста...
ЕКСКЛУЗИВНО - "ВЕСТ" НА БАДНИК КАЈ ПРВАТА ДАМА
Утрово на Бадник, во домот на Иванови, претседателската резиденција на Водно, ќе биде весело. Семеј...
Честитка од Иванов по повод Божик
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до архиепископот охридски и макед...
Божиќна честитка од почесниот конзул на Руската Федерација во Македонија
Почесниот конзул на Руската Федерација во Република Македонија Сергеј Самсоненко упати честитка до ...
Православните христијани го слават Бадник
Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празни...
10 милиони денари повеќе од лани за Детската болница Козле
Набавка на најсовремени ортопедски помагала за примање терапија кај децата со цистична фиброза, как...
Унитарниот карактер на државата никому не му штети
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во интервјуто за неделникот "Република" нагласува дека федер...
Иванови на одбележување на Св. Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со сопругата Маја и со синот Иван, вчера присус...
Бизнисот се откажа од менувањето на датумот на Божик
Бизнис-заедницата се откажа од иницијативата за промена на празнувањето на Божик на 25 декември по ...
Тодоров очекува наскоро да почне реализацијата на новиот клинички центар во Скопје
Министерот за здравство Никола Тодоров очекува евалуацијата на вчера завршениот тендер за новиот кл...
ВМРО-ДПМНЕ: Никаде опозицијата не купува поени со ветувања дека ќе го укине екстерното
СДСМ на изборите беше поразен и во состојба на очај се обидува со нереален популизам да ги прелаже ...
Препораки од АХВ за сточарите во случај на екстремно ниски температури
Домашните животни да се чуваат затворени во шталите, да им се обезбеди соодветно засолниште, доволн...
Глоба од 500 до 1.000 евра за фирмите ако не се чисти снегот пред влезовите
Според “Законот за јавна чистота”, член 22, во зимски услови при снежни врнежи сите сопственици, од...
Македонците за Нова година потрошиле 364 милиони евра
Поради новогодишната потрошувачка треска, македонските граѓани во благајните на трговските центри, ...
РСБСП: Казна од 45 евра ако возите без зимска опрема
Доколку не се почитуваат правилата за користење и носење зимска опрема во возилата, кои се предвиде...
Г. Петар: Прoмена на Јулијанскиот со Грегоријански календар само со одлука на вселенскиот собор
Православната црква служи според Јулијанскиот календар, кој е донесен на вселенски собор, а премину...
Совети за безбедно возење во зимски услови
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) со совети до возачите за возењ...
Божикна порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан
Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан упати божикна порака по повод претстојниот празник...
Г. Петар: Црквата е смирувачки елемент во општеството
Црквата може и мора да биде смирувачки елемент во општеството и може да влијае врз секоја политичка...
Етикетите за шовинизам се лажна пропаганда на Сорос
Сликата за нас дека сме националисти е искривена и невистинита. Под зборот националисти тие сакаат ...
Ќе се згрижуваат бездомните и ранливите лица поради најавите за екстремно ниски температури
Министерството за труд и социјална политика, зедно со центрите за социјална работа и општинските ор...
ФЗОМ со најголем буџет досега од 26,9 милијарди денари
Фондот за здравствено осигурување на Македонија 2017 година ја почнува со историски најголемиот буџ...
На местото на Зоран Крстевски нов генерален директор на ТАВ Македонија е Алпер Ерсој
Алпер Ерсој е назначен за нов генерален директор на „ТАВ Македонија“, компанијата што управува до м...
Пратениците треба да достават анкетни листови до Антикорупциска
Новоизбраните и пратениците на кои им истече мандатот до 30 јануари до Државната комисија за спречу...
Вевчанскиот карневал годинава со над 1.000 маски
Традиционалните маски - зет и невеста, Глупавиот Август и музичарите, заедно со останатите со кои н...
Миноски: Новата година ја започнуваме со одлична кондиција на државната каса
Буџетот е во одлична кондиција. Минатата година е завршена со одлична наплата на даноците од 99 отс...
ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев ќе се соочи со правдата порано или подоцна
Зоран Заев е повторно фатен во лага со која сака да избега од кривичната одговорност за криминалот ...
ВМРО-ДПМНЕ: Куманово пример за способноста на СДСМ да се справи со загадувањето
ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното соопштение од СДСМ оцени дека таа партија ја покажала способнос...
Тодоров: Во тек е изградба и реконструкција на десет болници во Македонија
Во здравствената инфраструктура во тек е инвестициски циклус во вредност од 74,6 милиони евра, што ...
СДСМ: За намалување на загадувањето системски пристап од одговорна власт
СДСМ денеска преку соопштение ја критикуваше состојбата со загадениот воздух, обвинувајќи дека влас...
МНР реагираше на изјавата на шефот на српската дипломатија, Дачиќ ја спушта топката
Политичарите треба да ги продлабочат пријателските односи кои постојат меѓу граѓаните на Србија и н...
Граѓаните да се подготват за полуполарни временски услови и температури до -22
Граѓаните да бидат подготвени за полуполарни временски услови во наредните шест-седум дена со ниски...
ВМРО-ДПМНЕ: Лажно душегрижништво на СДСМ за правата и платите на работниците
„СДСМ не престанува безобразно да ги лаже граѓаните. Лажно душегрижништво е кога СДСМ зборува за пр...
СДСМ: Сите работници ќе примаат најмалку 12.000 денари плата од април
„Ќе ја покачиме минималната плата на 12.000 денари и тоа ќе биде најниската плата што со закон ќе и...
27 годишнини на настани и личности ќе бидат одбележани оваа година во Македонија
Дваесет и седум годишнини на значајни настани и истакнати личности во Македонија ќе бидат одбележан...
Колкава апанажа ќе добијат старите пратеници?
До крајот на овој месец 65 пратеници од минатиот состав, доколку не се вратат на старите работни ме...
Граѓаните најмногу се жалат на високи сметки за телефон
Деветстотини и осумнаесет спорови на корисници на телекомуникациски услуги решавала Агенцијата за е...
Шилегов: СДСМ ќе изгради нов клинички центар
Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, вчера изјави дека СДСМ ќе изгради нов, модерен и функционален у...
Иванов: Оваа трагична загуба е потсетник дека мора да останеме заедно
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод нападот во Истанбул, упати изрази на ...
Од гоџи бобинки ќе се прави конзерванс за салама
Според професорот и декан на Земјоделскиот факултет во Штип, д-р Илија Каров, практичната примена н...
Првото бебе во 2017 се роди во клиничката болница "Аџибадем Систина"
Утрово во 03:28 часот во Клиничката болница "Аџибадем Систина" се роди првото бебе во Скопје во 201...
Сонувам да имам патики како на Роналдо - Новогодишни желби на децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“
Старата година ги ситни последните денови, а празничната еуфорија веќе наголемо гази. Присутна е на...
Димитриев: Период на стабилизиација и фокус на реалните проблеми
Потребен ни е период на стабилизација и фокусирање на реалните проблеми, за вработувања, за подобро...
Иванов: Празниците да донесат радост и благосостојба
Нека претстојните празници ни донесат нова сила, нова радост, позитивни мисли и обновена надеж за и...
Третина од Македонците веруваат дека 2017 ќе биде економски просперитетна
Над половина од македонските граѓани се среќни од својот живот, 39 проценти се оптимисти дека новат...
Партиите на Албанците со исти барања на разговорите за формирање Влада
Документ што ќе ги содржи потребите на Албанците во Македонија ќе усвојат политичките партии на Алб...
Над половина од македонските граѓани се сметаат за религиозни
Над половина од населението во Македонија или 52,4 проценти за себе смета дека е религиозно, 30,6 о...
Четири гранкови синдикати исклучени од ССМ
Четири гранкови синдикати од Сојузот на синдикати на Македонија се исклучени од членство на вчерашн...
Зимскиот распуст пократок за еден ден
За учениците утре е последниот училишен ден во првото полугодие од 2016/2017 година....
Итната медицинска за празниците со 24-часовна покриеност
Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” -...
Дедо Мраз ограбил продавница во Скопје
Вчеравечер околу 21.00 часот во ЕИК Скопје, Б.Б. пријавила дека непознат сторител извршил разбојниш...
Македонските компании очекуваат турбулентна економска година
Што поскоро формирање на новата влада, нејзино транспарентно, отчетно работење, функционални инстит...
Од петок студени утра со температури под -15 степени
Стабилно и суво време со утрински температури под нулата се очекуваат од утре кои на повисоките мес...
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Во пресрет на претстојните празници кои се слават во кругот на семејството, Македонски Телеком подг...
Годишно обраќање на Иванов: ЕУ да престане да ја блокира нашата иднина, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да се сплотат за државните интереси
Европската унија да престане да ја блокира нашата иднина. Блокадата не е ништо друго освен казна за...
Иванов: Република Македонија ниту е, ниту ќе се согласам да биде бинационална држава и федерална држава
Мојот став е повеќе од јасен. Никогаш нема да се согласам Република Македонија да биде бинационална...
Иванов: Без нов попис, не може да се бараат права што зависат од статистиката
Без нов попис на населението, не може да се бараат права што зависат од статистиката. Очекувам нова...
Иванов: По декласифицирањето на сите документи граѓаните ќе видат зошто го донесов помилувањето
Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во своето денешно годишно обраќање, осврнувајќи се на неговат...
Иванов: Новата Влада да ги заштити државните интереси и системски да ги реформира безбедносните служби
Заштитата на државните интереси на Република Македонија што подразбира зачувување и зацврстување на...
Закажана конституитивната седница за деветтиот парламентарен состав
Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ја закажа конституитивната седница за деветтиот парлам...
Македонските жени сакаат да започнат бизнис, треба да се работи на зајакнување на претприемништвото
Жените во Македонија имаат претприемачки дух и сакаат да започнат сопствен бизнис, но потребно е да...
Врачени уверенијата за новиот парламентарен состав
Во Државната изборна комисија (ДИК) денеска бea врачени уверенијата за новите пратеници избрани на ...
Мистериозни исчезнувања во Куманово
Од полиција не можат да потврдат дали се работи за киднапирање, но велат дека случаите се отворени ...
Планинари на раце кренаа камион
Македонски планинари, за викендот го спасија планинарскиот комплекс на планината Витоша кај Софија,...
Намалување на температурите и ветер од 100 километри на час
Студениот бран од север кој вчера ја зафати земјата, ќе ги намали температурите, а денес, според пр...
Фотелјите ги чекаат новите пратеници
"Седницата ќе ја свика претседателот на Собранието во заминување Трајко Вељаноски, кој и ќе претсед...
Крушево ќе стане топ-дестинација за параглајдеристите
Крушево ќе го развива авантуристичкиот туризам со помош на параглајдерството....
ДИК утре ќе им ги достави уверенијата на новоизбраните пратеници
Државната изборна комисија (ДИК) на 28 декември попладне ќе ги врачи уверенијата за новит...
Почесниот руски конзул во Македонија ќе гради Тениски спортски центар во општина Аеродром
Почесниот конзул на Руската Федерација во Република Македонија Сергеј Самсоненко, по терк на рускио...
ВМРО-ДПМНЕ: Загадувањето е премногу сериозна тема за дневно-политички маркетинг
Загадувањето на воздухот е тема која е премногу сериозна за дневно-политички маркетинг и крајно е н...
Вељаноски ќе ја свика и ќе претседава со конститутивната седница на Собранието
Мандатите на сто и дваесет народни избираници ќе бидат верифицирани до почетокот на новата 2017 год...
Миноски: Растот на економијата над проекцијата од 2,3 проценти
Економскиот раст за годинава се очекува да биде над проекцијата и покрај негативното влијание врз е...
СДСМ: Неодговорно е да не се донесе ниту една мерка за загадувањето
Крајно неодговорно е клиниките да се преполни со болни деца и граѓани, а на градоначалничкиот соста...
УЈП: Земјоделците да поднесат барање за паушално оданочување
Земјоделците кои оствариле приход до 1.300.000 денари, до 31 јануари 2017 година можат да поднесат ...
ВМРО-ДПМНЕ: Остануваме посветени на формирање нова влада
ВМРО-ДПМНЕ во соопштение наведува дека за нив изборите завршиле на 11 декември и дека остануваат по...
ВМРО-ДПМНЕ 51, СДСМ 49 - Нема промени во мандатите по гласањето во Теарце
На прегласувањето во Теарце, ВМРО-ДПМНЕ освои 149 гласа, СДСМ 245, ДПА, ДУИ и Алијанса за Албанците...
Заев: Теарце и Македонија избраа промени и живот
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитки до жителите на Теарце велејќи дека тие со своето г...
Милошоски: Народот е победник
Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Антониот Милошоски на социјалните мрежи објави дека на ов...
Шилегов: СДСМ ќе ја формира новата Влада, гласањето во Теарце беше само симболично
Доста беше страв од иднината. Граѓаните на тетовско Теарце исто како и сите гласачи на Македонија и...
Заврши гласањето во Теарце, се чека ДИК да ги изброи гласовите
Прегласувањето на избирачкото место 2011 во теарце заврши. До 21,30 е предвидено Државната изборна ...
Прегласување на едно избирачко место во Теарце
На избирачкото место 2011 во Теарце денеска се повторува гласањето за предвремените парламентарни и...
Милошоски: СДСМ да ги прифати изборните резултати
Скопје, 23.2.2016 - СДСМ се обидува со некои прегласувања да изманипулираат или да создатат услови ...
Кој ни ја краде историјата?
Сè уште е неизвесно кога и дали Албанија ќе ни ги врати 20-те украдени икони од македонските цркви,...
Загадениот воздух бавно убива
Загадувањето на воздухот штетно влијае врз здравјето и на здравите луѓе, но и на хронично болните. ...
Заев: Преговори за коалицирање по завршување на изборниот процес
Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави оти очекува на прегласувањето во Теарце политичките парти...
ВМРО-ДПМНЕ: Осуда на говорот на омраза и повиците за насилство
Споделувајќи ја загриженоста на Европската комисија, ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение, јавно прашува ко...
Ахмети ги покани на средба лидерите на албанските партии
Претседателот на ДУИ Али Ахмети ги поканил на заедничка средба лидерите на сите албански партии во ...
Синдикатот на „Југохром“ бара да се повлече одлуката за исклучување на комбинатот
Синдикалната организација на „Југохром Алзар“ од Јегуновце денеска ќе предаде писмо-ургенција до Др...
Кула: Етничките Албанци да не гласаат во Теарце
Истакнатиот албански аналитичар и експерт за меѓународна политика Илир Кула вели дека етничките алб...
Лидерот на ДПА Мендух Тачи поднесе оставка
Лидерот на Демократската Партија на Албанците, Мендух Тачи попладнево поднесе оставка од функцијата...
ЕУ: Очекуваме сите партии да бидат конструктивни за демократски да се заврши изборниот процес
Европската унија очекува сите партии да учествуваат на мирен начин на прегласувањето, за да заврши ...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев излажа за да одложи судско рочиште
ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција побара, како што наведе членот на партијата Драган Данев, и...
АЕК: Два виртуелни оператора заинтересирани за влез на македонскиот пазар
Два виртуелни мобилни оператора имаат намера да влезат на македонскиот пазар во 2017 година. Едниот...
Тодоров: Одлуката на Управен суд е противправна и скандалозна
ВМРО-ДПМНЕ оцени дека одлуката на Управниот суд да ја уважат тужбата на СДСМ е противправна и сканд...
СДСМ: Грѓаните изгласаа промени
СДСМ во пишаната реакција на изјавата на Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ наведува дека на изборите на ...
СДСМ: Има простор платите да растат во Македонија
Растот на платите е еден од клучните елементи на Планот за живот, има простор платите да растат во ...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ секогаш кога спроведувал реформи жртви биле граѓаните
СДСМ ги загуби изборите и единствениот план кој го реализира е планот за живеење во илузија, неприз...
ДИК: Ќе се прегласува на избирачкото место 2011 во Теарце
Државната изборна комисија донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општи...
Сочувство и осуда од македонските политичари по терористичките напади во Берлин и Анкара
Телеграма со сочувство од Димитриев до Меркел и до...
Миноски: ВМРО-ДПМНЕ е за раст на платите и пензиите, СДСМ за кратење
ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се за раст на платите, на пензиите, на капитални инвестиции, за економски ...
СДСМ: Управниот суд одлучувал без претставник на партијата
СДСМ реагира на тоа што, како што велат од оттаму, Управниот суд одлучувал по нивна тужба на решени...
Управниот суд разгледа две тужби, останаа уште две на СДСМ и една на ВМРО-ДПМНЕ
Советот на Управниот суд составен од 5 члена разгледа две тужби од СДСМ и за денес останаа да бидат...
Донирате за децата од СОС Детско село
Децата од СОС Детско село, заедно со хотелот "Мериот" во Скопје изработија автентични и уникатни но...
Откупени се 12 милиони килограми тутун
Откупот на тутунот се одвива без проблеми и нема пријави од ниту еден земјоделец....
Тодоров: Апелираме да нема притисоци врз Управниот суд
"Изминатава недела, сите бевме сведоци на срамен обид од некои од членовите на Државната изборна ко...
Управниот суд вчера попладне почна со работа
Управниот суд вчера попладне одлучуваше по две тужби поднесени од СДСМ....
ДИК и судовите да работат без притисок и политичко влијание
Државната изборна комисија и судовите да се остават да работат непречено, без притисок и политичко ...
УЈП доби право за присилна наплата на придонеси за работниците
Управата за јавни приходи доби нова надлежност....
Планинари му го спасиле животот на 17-годишно момче кое било 10 часа на -25 степени во бездна на Шар Планина
Тројца храбри планинари му го спасија животот на 17-годишното момче што вчера падна во бездна и удр...
Груевски: Ќе се бориме за десоросоизација на Македонија
"ДИК донесе незаконски одлуки со цел изигрување на изборната волја на народот....
24 часа за тужби до Управниот суд
По завршувањето на продолжението на седницата во саботата вечерта, Државната изборна комисија до ко...
Нова година ќе се прослави пред Нова година
Од викендов до крајот на годината, во Скопје речиси и не може да се најде слободно место во угостит...
Нимиц чека влада за да дојде во Македонија
Грчкиот весник "Катимерини" најави ново доаѓање на медијаторот на ОН Метју Нимиц во Скопје, по форм...
Барање за алиментација ќе се поднесува само еднаш
Децата што добиваат пари од нивните разведени родителите преку извршител, од следната година нема д...
Мое тело, мој бизнис
Граѓанската иницијатива за заштита, промоција и за унапредување на правата на сексуалните работници...
Македонија повторно во Вог, како предлог дестинација за посета во 2017 година
Со Охрид и со фотографијата на "Св. Јован Канео" почнува написот во престижниот Вог кој овојпат пре...
„Вашингтон Пост“: ВМРО-ДПМНЕ победи и ќе формира влада
Лидерот на македонската конзервативна коалиција која победи на изборите, обвини дека „странски меди...
Груевски: Доколку Управниот суд подлегне на притисок и ги потврди незаконските одлуки на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во прегласувањето и нема да ги признае резултатите (Фото и видео)
Пред малку заседаваше Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и донесе проглас кој вечерва ќе го прочитам и...
Божиќна приредба за поддршка на децата со аутизам (видео)
Божикна приредба се одржа денеска во Скопје за поддршка за децата со аутизам. Манифестацијата ја по...
ВМРО-ДПМНЕ со осуда за физичкото насилство, бара МВР да ги најде одговорните
ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува физичкото насилство во последните три дена зад кое е многу веројатно...
Груевски се сретна со амбасадорите Жбогар, Бејли и Бјорнстад
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера заедно со партиските функционери Владимир Ѓорчев,...
Ало докторе, кој е избран за преседател?
Откако е воведена телефонската линија "ало докторе" секојдневно се вжештува од повици на граѓани ко...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да научи да го почитува гласот на Македонците
СДСМ ќе мора да научи да го почитува гласот на Македонците, правото на слободен избор и концептот н...
СДСМ: Граѓаните да не подлегнуваат на провокации
СДСМ денеска преку соопштение ги повика граѓаните да не подлегнуваат на провокации, а го обвини ВМР...
Трпески: Се очекува благ пад на цената на недвижностите
Во вториот квартал од годинава во Регистарот на цени и закупнини се запишна 5.922 трансакции од кои...
ХОТАМ: Политичката нестабилност влијае врз туризмот
Политичката нестабилност и неформирањето Влада ќе има влијание врз туризмот, смета првиот човек на ...
Милошоски, Димовски, Ѓорчев, Трајановски, Јакимовски на протестот пред ДИК: На Македонија не и` треба нова криза
Не бараме ниту еден туѓ глас, но не даваме ниту еден сопствен глас. Тоа е гласот на народот и нашит...
Граѓаните бараат ДИК да го почитува законот, седницата прекината и продолжува денес на пладне (Фото)
Голем број на граѓани се собраа пред ДИК откако за осмиот приговор на Беса, падна одлука во Комисиј...
Кралев: Немаше забелешки и нерегуларности во изборниот процес
Локалното население во селото Отља, во Липково, посочува дека години наназад, како и сега немало пр...
ДИК отфрли седум приговори на БЕСА
Државната изборна комисија (ДИК) денеска отфрли седум од осум приговори за гласањето, сумирањето и ...
Растрчани да влезат во Влада
Непосредно по завршување на изборниот ден, партиите на Албанците се фрлија во испитување на располо...
Заев: Новата влада ќе се формира врз темелите на Европската конвенција за човекови права
Лидерот на опозицијата предводена од СДСМ Зоран Заев за време на денешниот престој во Битола истакн...
Работодавачите очекуваат што поскоро формирање влада
Работодавачите очекуваат што поскоро да се формира нова влада и институциите да профункционираат. К...
ОМД: Рама се меша во внатрешните работи на Македонија
Обединетата македонска дијаспора (ОМД) денеска преку соопштение реагира на средбата на премиерот на...
Шулин: Јасен е победникот на изборите во Македонија
Македонија има јасен победник на парламентарните избори и лидерот на таа партија треба да добие ман...
Одложено рочиштето за објавување прислушувани разговори во Куманово
Претседателот на СДСМ Зоран Заев, претставникот на правното лице СДСМ Дамјан Манчевски и адвокатот ...
Објавени најуспешните 100 компании во 2015 на СКСЗМ
Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) денеска ги прогласи 100-те најуспешни компан...
Рама ги заокружува средбите со албанските партии од Македонија
Средби со лидерите на албанските политички партии од Македонија се одржаа вчера и денеска во Тирана...
ВМРО-ДПМНЕ: ДИК да не подлегнува на притисоци
ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следи работата на Државната...
Штајнмаер: Брзо да се формира влада и да се врати стабилноста во Македонија
Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер со хрватскиот министер за надворешни р...
МВР: Не бевме информирани за претресот во домот на началникот на СВР Куманово
Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека не било информирано и вклучено во планирање...
МНР на Русија: Да се почитува волјата на гласачите во Македонија
Предвремените парламентарни избори во Република Македонија на 11 декември 2016 година, и покрај иск...
НБРМ: Економијата се стабилизира, намалена каматата на благајничките записи
Народната банка на Република Македонија одлучи каматната стапка на благајничките записи да се намал...
Амбасада на САД: Бејли не се меша во работата на ДИК
Американската амбасада во Македонија преку соопштение реагира на, како што наведува, неточните инфо...
До ДИК поднесени 16 приговори за изборите
Вкупно 16 приговори се пристигнати до Државната изборна комисија до ноќеска на полноќ кога истече р...
ВМРО-ДПМНЕ 51, СДСМ 49 пратеници
ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник, а СДСМ 49 пратеници на предвремените парламентарни избори, според прв...
Груевски: Што побрзо да се формира влада
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски повика на брзо формирање влада, фокусирање на економијата и н...
ЕУ: Победниците брзо да формираат влада, а губитникот да биде активна опозиција
Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини ...
Неделно по едно лице гине на работа
По едно лице неделно во Македонија го губи животот на работното место или во просек 44 лица годишно...
Од утре ќе плаќаме и со 200-ки и со 2.000-ки
Народна банка од утре ќе ги пушти во оптек двете нови книжни пари во апоени од 200 и од 2.000 денар...
Иванов: Не смееме да дозволиме да не се почитува волјата на граѓаните
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешната изјава за медиумите изразува задово...
Хан и Могерини честитаа на мирните избори во Македонија и очекуваат брзо формирање влада и активна опозиција
Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини ...
Од 15 декември во оптек банкноти од 200 и 2.000 денари
Од 15 декември ќе бидат пуштени во оптек книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари, а ќе бидат по...
СДСМ: Резултатите од ДИК покажуваат неизвесност за бројот на пратеници
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска оцени дека првичните неофицијални резултати...
Стејт Департментот честиташе за изборите во Македонија
Американскиот Стејт Департмент го поздрави одржувањето на изборите во Македонија како важен прв чек...
Груевски: Што побрзо да се формира новата влада
Треба што побрзо да се формира новата влада, да продолжиме со силното темпо на работа и да се врати...
Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ слави победа на изборите, мандатар Никола Груевски (Фотогалерија)
Државната изборна комисија (ДИК), дури и претседателот Александар Чичаковски потврди дека ВМРО-ДПМН...
Сијарто: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат мнозинство и треба без проблеми да ја формираат новата влада
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го задржаа мнозинството во македонскиот парламент по вчерашниот изборен ден и ние ...
Министрите за надворешни работи на ЕУ задоволни од изборите, очекуваат формирање стабилна Влада
Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, денеска во Брисел, заедно со...
Курц: Многу сум среќен што Македонија организираше фер избори
Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој денеска со својот унгарски и слов...
СДСМ тврди дека со ВМРО-ДПМНЕ освоиле по 51 пратенички мандат
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) рано изутринава (04:35) соопшти дека согласно резул...
Прелиминарни резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 452.709, СДСМ 436.469
Според прелиминарните резултати на ДИК од гласањето на предвремените парламентарни избори, по обраб...
ДИК до 00:30: ВМРО-ДПМНЕ 385.994, СДСМ 365.224 гласови
Според податоците на Државната изборна комисија до 00:30 часот од преброени 1.004.889 гласови, ВМРО...
Фотогалерија - Слават и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
...
Груевски: ВМРО- ДПМНЕ е победник на овие избори
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски им честиташе на сите граѓани за успешно спроведените избори. ...
Ахмети: ДУИ победи на избори - Албанците изгубија мандати
Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети на вечерашната прес-конференција во Тетов...
ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа: Освоивме 20.000 гласови повеќе
На 11 декември се случи 10-тата по ред победа на ВМРО-ДПМНЕ. Резултатот покажува дека за Коалицијат...
Заев прогласи победа: Имаме мандат повеќе, Македонија пишува историја
„Добровечер побeдници“ се обрати лидерот на СДСМ, Зоран Заев од пред Владата, каде дел од опозиција...
ДИК до 23.15 часот: 292.417 гласови за ВМРО-ДПМНЕ и 267.980 за СДСМ
Според податоците на Државната изборна комисија до 23:15 часот, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобр...
ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа: Освоивме 20.000 гласови повеќе
На 11 декември се случи 10-тата по ред победа на ВМРО-ДПМНЕ. Резултатот покажува дека за Коалицијат...
Првични резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ во водство
Според првичните резултати од обработени 126.915 гласачи, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ е во водство со...
ДИК: Изборите поминаа беспрекорно, имавме успешен ден
Имавме успешен ден. Изборите во организациско - техничка смисла поминаа беспрекорно, изјави вечерва...
МОСТ: До 18 часот најголем одѕив во ИЕ 4, најмал во ИЕ 6
Граѓанската асоцијација МОСТ попладнево соопшти дека до 18 часот најголем одѕив има во Четвртата из...
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија докажа дека е демократска држава
Македонија денеска докажа дека е демократска држава, а најважно за иднината е што изборите поминаа ...
СДСМ: Граѓаните покажаа дека ја сакаат Македонија
СДСМ изрази благодарност на граѓаните за големата излезност денеска на предвремените парламентарни ...
Наградени најдобрите со „Твитер награди“: Специјална награда од Македонски Телеком за кампањата на годината „Ретвитни оброк“
Во саботата во кино Култура се одржа завршната церемонија на петтите по ред „Твитер награди“ каде б...
Али Ахмети: политичките субјекти да ги признаат изборните резултати
Како што имавме мирна кампања, да помине мирно и овој ден. Вечер, по терк на сите демократски станд...
Павле Трајанов: Граѓаните ќе гласаат за промени
Граѓаните ќе гласаат за промени и ќе се случат промени во Република Македонија, рече по гласањ...
Мендух Тачи: Се надевам дека до 19 часот нема да имаме поголеми проблеми
Претседател на ДПА Мендух Тачи гласаше на гласачко место 1961/1 во градинката „Младост“ во Тет...
Емил Димитриев: За Република Македонија ова е празник
Со оглед на тоа што предизборната кампања помина во одлична атмосфера, без никакви нарушувања на он...
Трајко Вељаноски: Граѓаните на Република Македонија знаат да изберат
Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски гласаше на избирачкото место 2...
Ѓорге Иванов: Да излеземе од политичката криза и да се посветиме на нашите стратегиски цели
Очекувам, исто како и граѓаните на Република Македонија, овој ден да помине во мирна, демократска и...
Никола Груевски: Граѓаните ја имаат моќта да одлучат кој во наредниот период ќе управува со државата
Денеска е денот кога сите граѓани ја имаат повторно моќта во своите раце да одлучат кој во нареднио...
Зоран Заев: Се избира за напредна, слободна и единствена Македонија
Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев денеска глас...
Затворени гласачките места, почнува броењето
Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаа...
МОСТ со први информации за текот на гласањето
Граѓанската асоцијација МОСТ информира дека се отворени сите гласачки места на кои имаат распореден...
Граѓаните бираат меѓу кандидатите на 11 коалиции и партии
На деветите парламентарни избори во Македонија, четврти предвремени од 2008 година наваму, учествув...
Предвремени парламентарни избори во Македонија
Во Република Македонија денеска се спроведуваат избори за пратеници во Собранието. Ова се досега де...
Предвремени парламентарни избори: Кој гласа, како се бројат гласовите, резултати, каде може да се поднесе желба...?
Изборниот процес за предвремените парламентарни избори што ќе се одржат во недела содржи неколку но...
Полиелеј со 12 апостоли го осветлува "Свети Наум"
Во Светинаумовата црква во истоимениот манастир кај Охрид сместен е уникатен полиелеј, кој ретко ги...
"Вест“ со АРМ на македонско - грчката граница: 24 часа на готовс
Мирно е. Поздрав! Ова се зборовите со кои се поздравуваат војниците од пешачката патрола на граница...
Заврши кампањата и почна молкот пред неделните избори, денес гласаат дијаспората, болните и затворениците
На полноќ заврши дваесетдневната изборна кампања и почна молкот пред неделните предвремени парламен...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter