Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.01.2017, 10:34

Остра критика на Мерил Стрип за Трамп: Неговите постапки му даваат легитимитет на малтретирањето

со Актерката Мерил Стрип остро го критикуваше новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во нејзиниот говор откако ја доби наградата за животно дело на годинешното доделување на наградите Златен глобус.

Без да го изговори неговото име, таа речиси во текот на целиот говор го напаѓаше однесувањето и политичките ставови на новиот американски претседател.

„Овој инстинкт да се понижи кога е моделиран од некој од јавната сцена, некој моќен, се филтрира понатаму во животот на секого. Непочитувањето поканува непочитување. Насилството предизвикува насилство. Неговите постапки му даваат легитимитет на малтретирањето”, рече трикратната оскаровка Стрип.

Стрип (67), рече дека била запрепастена кога за време на кампањата за претседателските избори, кандидатот на републиканците имитирал новинар со посебни потреби (Серж Ковалески од Њујорк тајмс).

Публиката со овации ја поздрави Стрип кога таа зборуваше за потеклото на многу од нејзините колеги, велејќи: Холивуд е полн со аутсајдери и странци.

Трамп во интервју за Њујорк тајкм ги отфрла критиките на Стрип: Воопшто не сум изненаден кога ме напаѓаат луѓе од либералниот филм.


Текстот е прочитан 1588 пати.
#
Два милиона луѓе на протести против Трамп во САД
16 ученици загинаа во сообраќајка во Италија
Во живо - Инаугурација на новиот американски претседател Доналд Трамп
Асад: Турскиот претседател вмешан во шверц на нафта од Сирија
Пронајдени шестмина преживеани под урнатините од хотелот во Италија
Јансен: Трамп ќе му го остави Балканот на Путин
Потрага по преживеани во затрупаниот хотел во Италија, над 30 се водат како исчезнати (Фото)
Русите го хакираа и Шерлок Холмс
Николиќ: Ако треба, и јас и моите синови ќе војуваме на Косово
Терористот од Истанбул призна дека е виновен

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter