Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 13:37

СИНДИКАТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ:

Најголем проблем во Финска се високите плати

ФИНСКА - Финските синдикати предупредуваат дека високите плати во оваа земја претставуваат проблем на конкурентноста на стопанството.

Вели Мати Матила, претседателот на Конфедерацијата на финската идустрија вели дека платите на вработените во оваа земја се за 10 до 15 проценти поголеми во однос на некои други развиени земји на Европската унија.
Матила смета дека Финска мора да продолжи со политиката на умерени плати и да ги преземе потребните мерки за да ги намали трошоците на трудот за да фати чекор со клучните ривали, како што се Германија и Шведска.
Сепак, одредени синдикати предупредуваат дека политиката на умереност на платите би можела дополнително да го искомплицира претстојниот круг на колективни преговори во одредени сектори.
И аналитичарите сметаат дека барањата за пониски плати се премногу наивен пристап со кој се промовира духот на соработка, бидејќи тоа може да има негативно влијание врз развојот на економијата во земјата.


Текстот е прочитан 1147 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter