Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.04.2017, 14:01

Србите избираат нов претседател

Белград - Околу 6,8 милиони граѓани на Србија со право на глас, вчера избираа нов шеф на државата, кој на таа функција ќе го наследи актуелниот претседател Томислав Николиќ.

Од утрото во 7 часот, па до 20 часот, српските граѓани гласаат на 8.523 избирачки места во Србија и на 90 во Косово, завчера беше спроведено гласањето за претседателските избори за Србите што живеат во странство на 53 гласачки места во 32 држави.
Во претседателската трка учествуваа 11 кандидати, но според аналитичарите, единствена непозната на овие избори е дали актуелниот српски премиер Александар Вучиќ ќе биде избран за нов претседател на Србија веднаш или по две недели во вториот круг на гласање.Според последните анкети на јавното мислење Вучиќ, кој е кандидат на владејачката Српската напредна партија (СНС), а кој ја доби поддршката и од другите партии во владината коалиција, може да се надева на меѓу 52,8 и 54,3 проценти од гласовите.
Далеку зад него е кандидатот на граѓанската иницијатива "Србија без страв", поранешниот народен правобранител Саша Јанковиќ.Според анкетите, за третата позиција се бореа поранешниот шеф на српската дипломатија Вук Јеремиќ и главната ѕвезда на оваа претседателска кампања Лука Максимовиќ, кој настапува под името на своето алтер его, сатиричниот лик Љубиша Прелетачевиќ - Бели.
Лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, според анкетите, е на петтото место со меѓу 6,5 и 7,4 проценти поддршка. Останатите шестмина претседателски кандидати имаат поддршка помала од три проценти.


Текстот е прочитан 308 пати.
#
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз
Бил Гејтс: Може да се случи биотерористички напад со 30 милиони жртви

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter